Translate

Ceneo

28 maja 2016

Sandacz na sztuczną muchę

Sandacz mętnooki drapieżnik na sztuczną muchę.


Sandacz na sztuczną muchęJeszcze kilka dni i zakończy się okres ochronny sandacza. Byłoby grzechem nie napisać nic o tym mętnookim drapieżniku i metodzie muchowej w starciu z nim.


Na początku chciałbym wszystkich prosić was o przestrzeganie wymiaru ochronnego. No i mimo iż rybka należy do bardzo smacznych to proszę was również o stosowanie się do limitów połowowych tych pięknych ryb.Wymiar ochronny do 50 cm. Okres ochronny od 1 stycznia do 31 maja. Limit 2 szt.* razem z trocią, łososiem, sieją, szczupakiem, boleniem, węgorzem.


Rekord Polski: 15,6 kg (Wiadomości Wędkarskie), 108 cm ? 2004 r. (Wędkarski Świat)


Sandaczowa Mapa Polski


Występowanie sandacza

Środkowe i dolne odcinki dużych rzek nizinnych, jeziora, zbiorniki zaporowe, przybrzeżne wody Bałtyku.

Okres żerowania sandacza

Czerwiec: początek sezonu, intensywne żerowanie po trale.
Lato: żerowanie zwłaszcza wczesnym rankiem lub o zmierzchu.
Jesień: intensywne żerowanie

Sprzęt do połowu sandacza na sztuczną muchę :

Zwykłe streamery, muchy skonstruowane z materiałów pracujących w wodzie. Zwykły pstrągowy kij lub dłuższy. ciężkie sznury i linki, najczęściej tonące, praktycznie ta jak na esoxa tylko trochę lżej.

 

Sandacz lubi twarde dno, jeśli strefy żerowania przekraczają 5m możemy jako muchowcy sobie odpuścić :-) Należy prowadzić muchy agresywnie i unikać dłuższych przestoi.Tyle suchych informacji. Muszę was przeprosić lecz moje doświadczenie w łowieniu sandaczy na sztuczną muchę jest zerowe dlatego posiłkować się tutaj będę wypowiedziami z różnych forów bardziej doświadczonych kolegów po kiju.
Na stronie Kawalec można wyszukać kilka cennych informacji np.


"Obecnie stosuję wędkę 275 lub 305 cm w klasie 7, linkę pływającą z plecionym przyponem tonącym, ewentualnie Sink Tip 10-stopowy o trzecim stopniu tonięcia.
Przy silniejszym wietrze używam WF F/J 20 stóp z przyponem tonącym albo DT 7S. FastSinking, ponieważ linka pływająca jest szybko spychana do brzegu przez wiatr, co utrudnia jej kontrolę.

Łowię brodząc w spodniobutach, gdyż tak jest najwygodniej. Potem bardzo krótkimi i szczypanymi ruchami przyciągam do siebie linkę. Czasem stosuję krótkie pociągnięcie, przerywane jednym długim (wtedy odczekuję dłużej przed dalszym pociągnięciem linki). Najczęściej branie przypomina zaczep: rzadko jest podobne do brania pstrąga.
Często ryby tylko szczypią lub skubią muchę.Wtedy próby zacięcia nie dają rezultatu. Są też delikatne brania, które można poznać po tym, że po podciągnięciu do siebie linki nie układa się ona faliście, lecz jest prosta albo wyraźnie zmienia się jej ułożenie w wodzie.
Sukces zależy od szybkiej reakcji – należy zaciąć jak najszybciej i zawsze wtedy, kiedy pojawi się jakiekolwiek podejrzenie brania. Gdy łowię na muchy typu Shadow, to po kilku krótkich pociągnięciach linki chwilę czekam (nawet do 20 sekund), a branie najczęściej następuje w momencie pierwszego pociągnięcia po pauzie."

Kolega Lacek z forum Pogawędki Wędkarskie 


"Odpowiednią taktykę stosujemy zależności od wody na jakiej łowimy. Mam na myśli rzeki lub wody stojące. W rzekach stosuję sznur sinkt tip lub stary pływający z dołączoną tonąca głowicą.
 Można również zastosować sznur tonący. Na wodach stojących łowiąc z łodzi np.na zaporówkach przeważnie sznur tonący lub sink tip w V klasie tonięcia.
 Przynęty przeważnie te same. Podstawą biały puchowczyk z marabuta lub puchate stremery z piżmaka. Haki long, ja lubię łowić na nie za duże przynęty haki nr 6-1. w rzekach typowe łowienie jak streamerem czyli szarpane podciąganie z przytrzymaniem i bujaniem puchowca w nurcie aby sobie penetrował toń.
W spokojnych wodach po odczekaniu az opadnie podciągane kombinowane jak gumką. "W Wędkarz Polski

"Na zaczepach zostawia się sporo przynęt, również sztucznych much. Żeby zmniejszyć koszty wędkowania, warto wykonywać je we własnym zakresie Dlatego krok po kroku pokazuję, jak i z czego się je wykonuje, a potrzebne do tego materiały to:
haczyki streamerowe 1/0, lameta ołowiana, nici, pióra marabuta, sierść, rurka mylarowa.
Znając sposób mocowania obciążenia można budować różne muchy, nawet najbardziej wymyślne. Warto jednak zaczynać od klasycznej muchy, bo najszybciej się nauczymy oraz zobaczymy, jak taki streamer zachowuje się w wodzie."

I jeszcze O sandaczu na tzw "szarpaka"

 
Pozdrawiam was wszystkich gorąco i do usłyszenia z wędkarskim pozdrowieniem "Petri Heil"

Zapraszam was wszystkich na mój FanPage Muszkarstwo w Austrii i Polsce

Nie zapomnijcie również odwiedzić mojego kanału na YouTube Mucha w Austrii


 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...